Adresujem tento list celej rádioamatérskej komunite ako kapitán lode MV Atlantic Tuna a ako osoba ktorá až do DX expedície 3Y0I v roku 2019 nič nevedela o rádioamatérskych expedíciách ani rádioamatérskych spojeniach.
Potvrdzujem že mám potrebnú kvalifikáciu aj vďaka vyše 20 ročným skúsenostiam a znalostiam v navigácii Severnými a Južnými moriami vrátane bezpečných plavieb do subantarktických oblastí kde sa nachádza aj ostrov Bouvet. Bol som nútený prijať veľmi ťažké a zodpovedné rozhodnutie týkajúce sa nášho plánu pristáť a vylodiť sa na ostrove. Boli sme nešťastní, pretože sme zmeškali potrebné 6-7 hodinové "okno” v ktorom by nám počasie umožnilo bezpečne pristáť pri ostrove. Našu loď zasiahla náhla, extrémne silná cyklónová búrka, ktorá sa vytvorila v priebehu jednej hodiny a odrezala nás od ostrova. Búrka, ktorá bola klasifikovaná podľa sily vetra ako búrka 2. kategória nám spôsobila vážne a nenapraviteľné škody. Vietor dosahoval rýchlosť vyše 160km/hod a vlny ktoré obsahovali kúsky ľadu a dosahovali výšku 12-14m zničili náš radar, satelitné a komunikačné zariadenie, ktoré bolo nainštalované na samom vrchole lodného stožiara. Mali sme šťastie, že kúsky ľadu vo vlnách nespôsobili katastrofu.
Stratili sme aj zariadenie VSAT (satelitný komunikačný system) a tak sme stratili akúkoľvek šancu na satelitnú navigáciu a schopnosť sťahovať potrebné aktuálne meteorologické správy a predpovede, tak dôležité pre navigáciu v Južných moriach. Keďže sme stratili aj KV a VKV antény, neboli sme schopní udržiavať ani povinnú námornú rádiovú komunikáciu. Počas tejto prudkej búrky bolo jednoducho nemožné používať naše satelitné telefóny k získaniu potrebných navigačných údajov - tieto telefóny nefungujú na kapitánskom mostíku. Otvorenie hociktorých dverí na kapitánskom mostíku v takýchto nebezpečných podmienkach by mohlo mať katastrofálne následky a ohroziť životy tímu aj posádky.
Svoje rozhodnutie preto považujem za jediné zodpovedné a legitímne, ktoré som mohol prijať v tomto konkrétnom čase, majúc na pamäti, že som zodpovedný za tím 3Y0I a členov mojej posádky plaviaci sa v najnáročnejších a najnebezpečnejších vodách na svete.
Musím sa priznať, že som bol úplne ohromený tým, ako sa členovia rádioamatérskeho tímu dokázali vyrovnať s extrémnymi podmienkam a pomohli mne a mojej posádke v týchto ťažkých chvíľach. Mohol som sa presvedčiť že vďaka profesionálnym certifikovaným tréningovým kurzom ktoré absolvovali v Južnej Afrike za posledných 6 mesiacov dokázali profesionálne čeliť jednému z najväčších nebezpečenstiev s ktorými sa možno stretnúť na plavbách ako teraz k ostrovu Bouvet. Tím 3Y0I a aj moja vlastná posádka dokázali technicky a logisticky vynikajúco a profesionálne zvládnuť vzniknutú situáciu. To som len málokedy v minulosti videl u iných účastníkov podobného projektu.
Chcel by som tiež povedať, že celý tím rádioamatérov bol od samotného začiatku zapojený do rekonštrukcie a prípravy lode Atlantic Tuna, čo viedlo k ešte lepším znalostiam o podmienkach na mori, technickým a bezpečnostným požiadavkám, ktoré musí každý jednotlivec plaviaci sa do Južných morí povinne absolvovať.
Všetci členovia 3Y0I tímu obetovali obrovské množstvo svojho času, materiálu, zdravia a veľa peňazí, aby sa pokúsili dostať na ostrov Bouvet. Vzhľadom na túto skutočnosť a v súvislosti s udalosťami ktoré sa stali v blízkosti ostrova Bouvet, oceneňujem ich výnimočný prínos pre tento projekt a týmto vyhlasujem svetovej rádioamatérskej komunite že som sa rozhodol vrátiť na ostrov Bouvet s tímom 3Y0I, akonáhle budú urobené všetky potrebné opravy a technické prehliadky mojej lode.
Po odstránených všetkých škôd budem analyzovať ďalšiu predpoveď počasia a spolu s tímom 3Y0I oznámim najvhodnejšie možné termíny nášho ďalšieho pokusu o pristátie na ostrove Bouvet. Termíny musia byť vhodné tak z hľadiska bezpečnosti, ako aj zhľadiska finančnej situácie projektu. Osobne tiež deklarujem súcit s tímom a rádioamatérmi na celom svete ktorí tak dlho čakajú aby mohli urobiť spojenie z ostrovom Bouvet. Z toho dôvodu som sa rozhodol finančne prispieť k druhému pokusu o dobytie ostrova Bouvet. Veľmi dúfam, že poveternostné podmienky počas našej ďalšej cesty budú k nám láskavejšie a pomôžu pri realizácii celej expedície.
Nestrácajte nádej, urobíme všetko preto aby sa značka 3Y0I objavila v éteri ešte v tomto roku. Ostrov nás čaká, aj keď si to vyžaduje vyššiu cenu a ešte väčšie odhodlanie dosiahnuť ho. Rozhodne sa nevzdávame našich plánov a môžem vás ubezpečiť, že sa neviem dočkať, kedy tam opäť pôjdem s tímom 3Y0I.
S hlbokou úctou a srdečným pozdravom rádioamatérskej komunite a tímu 3Y0I.
(překlad zaslal OM3JW, originál je zde)