Ostrovy Midway (KH4) a Kure (KH7K) byly převedeny na seznam zrušených zemí DXCC počínaje 26. srpnem 2016. Je to nezamýšleným důsledkem aktu bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, který rozšířil památník Papahānaumokuākea Marine National Monument tak, že nyní zahrnuje severozápadní část Havajského souostroví včetně ostrovů západně od Ni'ihau Island, což z něj dělá největší souvislý chráněný národní památník v USA.

Památník Papahānaumokuākea

Národní památník Papahānaumokuākea
(kliknout pro zvětšení)

Ostrov Midway (KH4) byl na seznam DXCC zařazen kvůli své samostatné správě. Nyní však přechází pod správu národního památníku Papahānaumokuākea, čímž padá důvod k další existenci této samostatné země DXCC. Na ostrově žije kolem 50 obyvatel, včetně zástupců US Fish and Wildlife Service a dodavatelů.

Midway

Ostrov Midway (KH4)

Nyní neobydlený ostrov Kure Island (KH7K) je sice součástí Havaje, ale je od ní oddělen právě ostroven Midway. Kvůli zařazení Midwaye jako samostatné země DXCC, uvedené v oddíle II, 2 (b) (iii) z DXCC pravidel - oddělení od své „mateřské“ země byl za zemi DXCC uznán i Kure. Zrušením Midwaye tedy padá důvod k další existenci Kure jako samostatné země DXCC.

Kure

Ostrov Kure (KH7K)

Kure Island byl kdysi domovem stanice Pobřežní stráže USA LORAN, jejíž zbytky jsou na ostrově stále patrné. Byla to také od roku 1981 státní přírodní rezervace.

Žádný z ostrovů nebylo možné aktivovat bez předchozího povolení, které mohla dostat jen plánovaná DX expedice. Platná spojení jsou pouze s datem 25. 8. 2016 nebo dřívějším.

Zdroj: web ARRL

73 Martin, OK1RR