Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

Dobrý den kamarádi,

dovoluji se s Vámi podělit o vánoční zážitky z druhého konce světa, přímo od protinožců a to z Jižních Cookových ostrovů, z jednoho z patnácti jejich ostrovů a to z Rarotongy.

Vánoce se zde neslaví jako u nás. Sice mají v dosti obchodech a restauracích zavřeno již od 22.12. (i do 200m2 hi), je tu i vánoční Santovská výzdoba, ale je to ovlivněno zdejším rozdělením obyvatel na křesťany a jehovisty. Vánoce slaví 25. prosince, kdy si ráno rozdají malinké dárečky (v poměru s námi) a celý den celá rodina na zahradě slaví a radují se ze života. Tady to radování od rána končilo jak mi ráno říkali uprostřed noci (o půlnoci). Rodina zde znamená opravdu velký počet lidí. Stejně je tomu s oslavou Vánoc i na Novém Zélandu.

Moje paní samozřejmě chtěla i zde pod palmami, nyní v jejich poctivém létě upéct trochu cukroví. Prvním problémem byl váleček na těsto. Ten kdybychom si s sebou bývali vzali, tak určitě v USA neprojdeme bezpečnostní kontrolou a budou si myslet, že jdeme minimálně na trojčata (nemyslím já  a moje drahá polovička)!

Kontrola všech 7 zavazadel s takticky rozmístěnou radiomatérskou výbavou, která převládala nad ostatním nejen na rentgenu ale i fyzicky to potvrzovala.

Další dobrý náhodný krok bylo to, že se podařilo při dovybavování na expedici sjednat slevu. Za tu jsem si koupil nové ponožky a ty se hodily. Při osobní kontrole v Los Angeles jdou všichni bezpečnostními rámy bez bot, jen v ponožkách. Něco se nás ptali. Já jsem jim jen krátce odpověděl, že jedeme na Trump a bylo vyřízeno.

Moje paní vymyslela, jak vyřešit váleček na těsto. A to tak, že půjdu zakoupit láhev s nezdravým pivem, které se zde prodává i v 0,75 l lahvích a použije jej jako váleček na těsto (viz foto).

Váleček na těsto

Já jsem sice oponoval, protože jsem při cestě viděl lahve s nápisy, že alkohol zpomaluje Morse code. Můžu ale po pravdě říct, že po jejím nuceném vypití jsem začal doufat, že paní láhev praskne a já budu muset jít koupit ještě jednu. Silvestr se tu slaví jako u nás. Má to výhodu, že nikdo nezmrzne v závěji...

Mějte se všichni moc fajn.

Do Nového roku přeji všem štěstí, spokojenost, pohodičku, zdraví a hodně nových zemí a pěkných zážitků na pásmech s lepšími podmínkami.

Těším se naslyšenou na všech KV pásmech CW/SSB i RTTY z E51.

PF 2017

KIA ORANA         Milan E51DWC

73 GL cuagn on all bands CW / SSB / RTTY  (160 – 10 m)

OK1DWC ex 3D2WC/R, 3D2WC, OL5AWC