Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

Niue (E6, dříve ZK2), zvaný též "The Rock" (skála), je volně přidružené zámořské území Nového Zélandu, od kterého je vzdálen přibližně 2 400 km severovýchodně. Ostrov zabírá území 259 km² v jižní části Tichého oceánu. Žije zde 1400 obyvatel (Polynésané), hlavním městem a správním střediskem ostrova je Alofi. Zdejší ekonomika je závislá na Novém Zélandu, většina příjmů pochází z turistického ruchu, rybolovu a zemědělství. Patří mu 100. místo na žebříčku nejžádanějších zemí DXCC.

 Niue

Britský expediční tým "Six-G’s" bude z Niue pracovat mezi 15. až 29. září 2015 pod značkou E6GG. Jako tři mušketýři byli čtyři, je i "Six-G’s" vlastně sedm: G3BJ (Don), G3SVL (Chris), G3TXF (Nigel), G3WGN (David), G3WPH (Mike), G4JKS (Hilary) a G4TSH (Justin). Budou pracovat z Mutalau na severovýchodě ostrova, kde se jim podařilo po domluvě s místními získat halu na kraji vesnice a k tomu rozlehlé místo na přilehlé rovině, která je cca 40 m nad hladinou moře a je vzdálená od všech zdrojů rušení.

Mutalau

Expedice tedy nebude mít antény na břehu, proto nebudou použity obvyklé vertikály, ale poměrně vysoko umístěné dipóly. Za tím účelem vezou 7 laminátových stožárů Spiderpole a ještě množství dalších kratších. Výbava E6GG obnáší pře 300 kg materiálu, obsahující mimo jiné 4 transceivery Elecraft K3 a 4x PA KPA500, pásmové filtry, materiál pro Beverage na 160 a 80 m apod. Napájení zajistí místní elektrické rozvody, které jsou kvalitní a spolehlivé.

V plánu je zřízení nejméně 3 pracovišť, která budou fungovat nepřetržitě v režimu 24/7. Čtvrté pracoviště bude záložní s příležitostným využitím. Expedice hodlá věnovat zvláštní pozornost "dlouhým" pásmům 160 a 80 m, kde je značný zájem Evropanů o Niue.

QTH E6GG

Hala, kde bude mít E6GG své QTH.

 

Pohled na sever

Pohled na sever.

 

Pohled na východ

Pohled na východ.

Pohled na západ

Pohled na západ.

Expedice bude pracovat CW, SSB a RTTY, na CW a SSB vždy split, na RTTY bude použita multikanálová technologie, umožňující "rozestření" volajících, které si pak expedice sama najde. PSK módy v plánech expedice nejsou. Tým nechce pracovní frekvence zveřejňovat předem, ale budou zvoleny tak, aby nedocházelo ke kolizím s jinými expedicemi. Online přístup na DX cluster nebude k dispozici, nemá tedy cenu se snažit přes něj komunikovat s expedicí.

Azimut z E6GG

Předpověď podmínek šíření najdete zde. Otevření na 160 a 80 m na Evropu jsou krátká, max. 40 minut a proto bude v příslušnou dobu expedice pracovat pouze s EU. Pokud se vyskytnou krátká otevření do jiných částí světa, bude se jim expedice věnovat. Proto expediční tým žádá všechny, kteří mají v úmyslu E6GG udělat, aby respektovali následující zásady:

  • volat vždy UP, nikdy na frekvenci
  • respektovat instrukce výběru jednotlivých částí světa, tj. pokud chtějí NA, nevoláme
  • sledovat Clublog a LoTW, vyhnout se duplicitním QSO

QSL: Expedice bude využívat OQRS via Clublog. V plánu jsou denní aktualizace Clublogu a LoTW.

Stránky expedice najdete zde.

73, Martin, OK1RR