Přijaté direct QSL v březnu:

9X2AW

9G5X

VP2EGR

TU5MH

ZL/ZS9HI/MM

TL8TT

9X2AW, 9G5X, S01WS, PY0F/PP1CZ, XW0YO, VP2EGR, TU5MH, ZC4A, ZL/ZS9HI/MM, ZL/ VK0LD/MM, TL8TT, KH2F, C6ANA, ZF2EZ

V březnu jsem pracoval s následujícími DX aktivitami:

V26M, PJ4DX, PZ5K, 8Q7LH, C6APY, J5UAP, 8P9AL, JW6VDA, 8P9IF, 3B8/G3TXF, 9G5X, V21ZG, 5U5R, XT2SE, 5V7V, TO3Z, ZD7BG, TU7C, 9N7EI, KL7/VE3ACN, S21ZED, S21ZEE, J3/OE2SNL, D4T, TZ5XR, 5J0NA, T2QR, T2AQ, ZF2CJ, E51ANQ, EA9/JA0JHQ, 9N7XW, V633KS, KH2BY, 9Q6BB, E51DWC

Březen byl ve znamení především několika velkých expedic do Afriky a Asie. Ale i přes bídné podmínky bylo možné snadno dělat některé stanice z Pacifiku. První velkou expedicí byla Ghana, kde pod značkou 9G5X vysílala od 7. do 21. března skupina operátorů z Anglie. Udělali necelých 30 tis. spojení a pracoval jsem s nimi na 40 až 12 m, na 10 m jsem je neslyšel. Ještě před rokem by to určitě chodilo snadno. RTTY provozem vyjeli až na závěr expedice. QSL lístek via OQRS M0OXO přišel již týden po skončení expedice. Další africkou expedicí byl provoz španělských operátorů "DXfriends" z Nigeru. Pod značkou 5U5R vysílali 11 dní a udělali krásných 75 tis. spojení. Pro mě expedice přinesla novou zemi na 80 a 40 m a hned na začátku jejich provozu měli pěkný signál na 10 m. Alespoň jedno spojení s nimi musel udělat snad každý, kdo je zavolal. Totéž asi platí o další megaexpedici TU7C. Tu měla na svědomí známá expediční skupina "F6KOP". Za deset dní provozu mají v logu přes 52 tis. spojení, pracovali i provozem PSK, což mi přišlo trochu zbytečné, ale budiž. Opět to byla pro mne new one na 80 a 40 m. I s mojí průměrnou výbavou a v sídlištním rušení jsem je dělal na 80 m CW i SSB velmi snadno. Signály měli krásné a velký počet stanic v éteru. Na 12 m se s nimi dalo pracovat ještě vcelku běžně, ale na 10 m se mi to nepovedlo, slyšel jsem je velmi slabě, nebo vůbec. Italská operátorka Elvíra pracovala opět po deseti letech pod značkou XT2SE a byla v únoru a březnu aktivní zejména na RTTY na 30 až 15 m. Z Afriky se ještě musím zmínit o značce 5V7V, pod kterou vysílal I1FQH a soustředil se na spodní pásma. Já jsem ho sice na 80 m slyšel, ale neudělal. QSO se podařilo jen na 20 m. Jako obvykle perfektní provoz předvedl Nigel, G3TXF, který vysílal zejména na WARC pásmech pod značkou 3B8/G3TXF. Z EA9 vysílala skupina DL operátorů a také JA0JHQ.

Další velkou expedicí byl provoz irských hamů z Nepálu. Vysílali pod značkou 9N7EI a za 12 dní provozu udělali přes 30 tis. spojení. Krásné signály měli hlavně na 40-15 m a věnovali se i RTTY provozu. Jednou z dalších nepřehlédnutelných aktivit byla expedice do Bangladéše, odkud vysílali pod značkami S21ZED a S21ZEE YL a UR operátoři. Dohromady na obě značky udělali přes 50 tis. spojení. Měl jsem velké problémy nebo spíš smůlu se spojením na 17m RTTY. Nedařilo se, volal jsem asi 3 hodiny. Pak jsem nebyl v logu. Za dva dny naprosto totéž a až před koncem expedice se třetí RTTY spojení teprve objevilo v logu. Skupina německých operátorů "Lufthansa group" vysílala pod značkou 8Q7LH z Malediv. Byli QRV asi 8 dní, ale přišlo mi, že se jedná jen o takový prázdninový provoz, než velkou akční expedici. Pracoval jsem s nimi na 40 až 15 m CW a SSB. Udělali jen asi 4000 spojení.

Trojice operátorů z Anglie vysílala z ostrova Berry, NA-054, pod značkou C6APY. Vysílali cca týden a udělali přes 9 tis. spojení. Konečně se také v březnu podařilo alespoň jedno spojení s 5J0NA. Pod touto značkou vysílala trojice Američanů, jeden HK a jeden LU operátor a EU se moc nevěnovali. Za měsíc a půl provozu mají v logu jen 14 tis. QSO. Já jsem je dělal pouze na 20 m CW. Když i "PAY" je má jen 5x, lze z toho vyvodit, že pro EU moc nevysílali, hi.

Na závěr se podíváme na oblast Pacifiku. Na začátku března ještě byla aktivní expedice VP6EU. Na konci jejich provozu se mi povedlo spojení na 40 m SSB o kterém bych se rád zmínil. Provoz expedice byl navzdory podmínkám pěkný, z mého pohledu byli dělatelní na 40 až 17 m, ale krev mi pil jeden DL operátor, který v SSB provozu jasně preferoval DL stanice. Ono se to dá pochopit, ale nesmí to trvat celé odpoledne několik dní po sobě s rate 1 QSO za 3 minuty. Korunu tomu nasadil právě na 40 m SSB 2. března ráno. Krásný signál, operátor jede pomaleji, 9 z 10 spojení jsou Němci. Jede na 7180, dává UP 5-15, pokud si dobře pamatuji. Je mi divné, že dlouhou dobu nemůžu najít kde bere, neslyším ve splitu jedinou stanici, kterou by dělal. Občas zažvatlal něco německy, blbě jsem mu rozuměl, ale bylo tam něco jako třicet. Pak se mi ozval OK2AF, že asi bere na 7130 a jen Němce. Zkusím se tam naladit a asi na třetí zavolání se spojení daří. Nevím no, můj názor je, že při tak velké a významné expedici by si toto operátor dovolit neměl. Dělat idioty z celé EU a flákat jen Němce úplně mimo udávaný split mi nepřijde moc seriozní. Kdyby to trvalo třeba 15 minut do hodiny, dobře, ale poslouchal jsem ho to ráno dlouhou dobu a způsob práce nezměnil. Nechci nějak pomlouvat, sám nevím, zda bych takový pileup na expedici zvládal, ale tohle jeho chování jsem prostě nepochopil.

Pod značkou E51ANQ pracoval Frank, DJ5NQ. Používal QTH a vybavení Andyho, E51AND. Krásně procházel dlouhou cestou 21.3. dopoledne na 20 m CW. Konečně se letos taky povedlo spojení s Milanem, E51DWC a to na 40 m CW. Byl jsem rád za novou zemi na sedmičce, ale spojení to bylo oboustranně s odřenýma ušima hi. Vyměnili jsme si pak s Milanem pár mailů, psal, že má problémy s rušením od nějaké lampy. Jacek, SP5EAQ a Marek, SP7DQR, vysílají od poloviny března z Tuvalu pod značkami T2AQ a T2QR. Oba jsem dělal 21.3. (ten den se do OC nějak výjimečně dařilo) T2AQ měl ráno na 17 m SSB neuvěřitelně silný signál, narazil jsem na něj náhodou, při prolaďování pásma a udělal na druhé zavolání. Pak se rozjel obrovský pileup. V tomto období jsem signál 59+10 dB z této oblasti určitě nečekal. Pod nezvyklou značkou V633KS vysílal JA6REX a spojení se povedlo na 20 m CW. Na konci měsíce jsem ještě dělal KH2BY, pod touto značkou vysílá do desátého dubna EA5BY.

Máme za sebou na expedice velmi bohatý měsíc, na delší dobu asi poslední. Byly to opravdu žně pro "fajfkaře" (kdo zná Clublog, pochopil). Na duben sice jsou nějaké expedice v plánu, ale takového množství zajímavých značek na pásmech se asi jen tak nedočkáme.