Přijaté direct QSL v říjnu:
7P8C, FK/F9IE, S9WL
V říjnu jsem pracoval s následujícími DX expedicemi:
S79PA, 5Z4/IW5BBV, S79KB, S9YY, H44GC, H40GC, T31T (new one), VP9/AA1AC, 9G5AM, 9N7WE, 9N7ZT, 9N7XW, 7Y9TH, 7P8EUDXF, 5R8UP, 3W2R, FM5FJ, TZ4AM, PJ2/PA1CC, PJ2/DK3DM, PZ5K, D41CV, 6W1RW, PJ2/W2ID, P40L, ZD8W, VP2EGR, V6Z, ZL7G.
V říjnu jsem byl QRV jen několik málo dní, přesto si troufám tvrdit, že mi žádná větší aktivita neutekla a podařilo se udělat mnoho zajímavých stanic.
První týden v říjnu ještě probíhala aktivita španělských stanic pro diplomy "Cervantes", ale já jsem hlavně netrpělivě vyhlížel zajímavé expedice. Událostí měsíce pro mne byla nová země DXCC - expedice T31T na ostrov Kanton. T30 i T32 mám několikrát z minulých let, ale T31 jsem doposud neměl, takže jsem do expedice tří polských operátorů vkládal velké naděje. Ty se však rychle rozplynuly, když jsem jejich signál nikde pořádně nečetl a jenom jsem zoufale koukal na spoty z clusteru a bezvýsledně se snažil něco z toho šumu vytáhnout. T31 je šestnáctá nejžádanější země a říkal jsem si, že i přes horší podmínky by to alespoň na 30m mělo jít. Opak byl pravdou a jediný jejich signál, který byl použitelný, byl 11. října ráno mezi 6-7 UTC, kdy měli na 20m SSB dlouhou cestou signál poctivých 56. Vysílali na 14.190 a poslouchali na 20 až 25 UP, tedy velmi malý segment pro tak vzácnou zemi. Nicméně štěstí stálo při mě a asi po dvou minutách volání se zadařilo a nová země č. 327 byla doma. To bylo jediné spojení s touto expedicí. Jejich pobyt na ostrově byl dost náročný a byl zkrácen, takže jsem rád, že se vůbec to jedno QSO podařilo.
Úplně opačně to bylo s německou expedicí S9YY na Sao Tome. Pochopitelně nelze tento z hlediska šíření snadný ostrov srovnávat s ostrovem v Pacifiku, ale pracovat s touto expedicí byla opravdu radost. Krásné signály snad na všech pásmech a šikovní operátoři byli zárukou toho, že expedici musel udělat snad úplně každý. Přes 50 tis. spojení je pěkný výsledek. Pokud zůstaneme na africkém kontinentu, bylo zde možné v říjnu pracovat např. s expedicemi S79PA, což byla dovolenková aktivita Yuriho, R2DG, nebo S79KB, to byla obdobná aktivita DL2SBY. Pod touto značkou byl aktivní i v roce 2014. Trojice slovinských operátorů pracovala týden z Ghany, pod značkou 9G5AM. Deset dní byl z Lesotha aktivní Pista, HA5AO pod značkou 7P8EUDXF a měl pěkný signál i na 12m a nebyl problém s ním pracovat. Velká skupina převážně alžírských operátorů vysílala z různých majáků pod značkou 7Y9TH. Andy, OE7 AJH vysílal z Madagaskaru jako 5R8UP, ale jeho signál jsem bral pouze na 20m CW a to ještě na hranici šumu. Pod značkou D41CV (s netradičním prefixem pro D4) vysílali operátoři v rámci výročí 41ti let nezávislosti. No a v neposlední řadě se opět před CQ WW SSB kontestem ozval Oliver W6NV, který pravidelně vysílá ve velkých závodech z ostrova Ascension jako ZD8W. Dělal jsem ho 27.října k večeru, na 10m, kde měl navzdory podmínkám neskutečný signál 59+10. Takže je vidět, že na čísla se nevysílá hi.
Z oblasti Pacifiku jsem se již zmínil o expedici T31T, ale významnou aktivitou byl i provoz H44GC a H40GC. Obě expedice měl na svědomí Stan, LZ1 GC, ovšem na H44 s ním byl i DL8JJ. Z H40 vysílal zcela sám a zaslouží obdiv, byl QRV snad pořád a určitě dal mnoha hamům novou nebo pásmovou zemi. Signály měl z obou lokalit dobré na 30, 20 a 17m. Další nepřehlédnutelnou expedicí byla V6Z - Mikronésie, ostrov Chuuk. Dva skotští operátoři navázali za 14 dní provozu téměř 15 tis. QSO. Pod stejnou značku vysílali loni v dubnu, dělal jsem je tehdy vícekrát, převážně na 20-12m, takže jsem si je letos udělal jen tam, kde jsem je neměl z loňska, hlavně na 30m a jelikož to bylo až na závěr jejich expedice, šlo to velmi "easy". Signály měli na 30, 20 i 17m opravdu pěkné. Pár dní před koncem října ještě vyjela expedice ZL7G na ostrov Catham. Tým, složený z osvědčených operátorů v čele s Nigelem, G3 TXF, slibuje pěknou expedici se svižným provozem. Hned první den provozu jsem je vcelku snadno udělal na 20m CW, ráno, dlouho cestou, se signálem dosahujícím ve špičkách až k S-9. Byli zároveň i na 30m, tam s trochu slabším, ale stále dobrým signálem a později i na 17m. To jsem však už u rádia nebyl a další spojení se snad podaří v listopadu. Expedice by měla vysílat do 9.11. V minulých letech zde vysílali expedice např. ZL7AAA, ZL7X nebo ZL7E. Stále se však jedná o vzácnou a žádanou zemi.
Z dalších expedic stojí za zmínku skupina polských hamů, kteří vysílali asi 12 dní z Nepálu, pod značkami 9N7FD, 9N7XW, 9N7ZT a 9N7WE. Hodně se věnovali i RTTY provozu. Z Asie jsem ještě zaregistroval provoz 3W2R, což byla skupina španělských operátorů "LazyDXers". Vysílali asi týden, ale pravděpodobně chtěli dostát svému názvu "Lazy" a udělali jen 5000 spojení. Dělal jsem je pouze na 20m SSB, jinde jsem je vůbec neslyšel.
Před CQ WW SSB závodem bylo aktivní mnoho stanic převážně z oblasti Karibiku nebo Jižní Ameriky. Z větších aktivit bych zmínil snad jen provoz Sigiho, DL 7DF, který vysílal pod značkou VP2EGR a byl pro mne snadno dělatelný i na 40 m, nebo PZ5K, což byla trojice britských operátorů.
I přes menší počet dní, které jsem v říjnu u rádia proseděl, se jednalo o zajímavý měsíc, plný pěkných DX stanic. Bohužel jsou pryč doby, kdy bylo možné dělat expedice z Pacifiku s průměrnou výbavou i na 12 a 10m. Nyní se u mě hlavními pásmy pro tato spojení stávají 30, 20 a 17m.