Auckland and Campbell Islands – ZL9
Země DXCC/continent: Auckland and Campbell Isl./OC
Azimut/vzdálenost: cca 109 st. / 203 st., 18230 km, časové pásmo k UTC: +12

Minulost DXCC a expedic:

Země byla do seznamu zařazena po roce 1947, předtím zřejmě přiřazena k ZL. Dříve provoz nebyl ze ZL9 až tak vyjímečný, zřejmě v rámci vědeckých výprav ze ZL9 občas někdo vysílal delší dobu, v té době pod značkami jednotlivců /A, spoustu informací včetně QSL lze najít na internetu. Zřejmě doba kdy cca každých 5 let bylo možno se ZL9 pracovat je díky péči o životní prostředí pryč.

Asi první velká expedice, která deficit odstranila, byla v lednu 1999 - 20 dnů – ZL9CI. Protože to bylo před vrcholem slunečního cyklu podmínky tomu odpovídaly. Pamatuji, že nosné pásmo kromě 20m bylo tehdy 30m, kde se s ZL9CI nechalo pracovat po mnoho hodin denně a QSO se navazovala bez problémů se 100W. Na internetu najdete velké množství informací o této expedici včetně seznamu operátorů, fotogalerie a ukázek QSL.

ZL9HR – 1.12 – 8.12.2012

Expediční provoz po 13 letech, délka provozu ovlivněna počasím v oblasti při dopravě lodí – provoz zahájen s 2 denním zpožděním a provoz limitován omezením pobytu operátorů na ostrově v noci, který se podařilo částečně eliminovat.

Celkem 42 922 QSO (EU 17 194 – 40,1%), unikátních 15 437 call je slušný výsledek k délce a omezení provozu, ale asi by takové expedici více slušelo kolem 60tis. QSO. Provoz na nejspodnějších pásmech zřejmě ovlivňoval pobyt na pevnině v noci, horní pásma zase horší condy. Patrně při plánování organizátoři přepokládali, že se provoz odehraje kolem maxima sluneční činnosti s podstatně lepšími condy.

Nosným pásmem se opět stalo 20m – po mnoho hodin dobrá slyšitelnost jak na CW tak SSB. Vzhledem k odskoku 13 let od poslední expedice se tomu asi nelze divit (kolik bylo na dx clustru hlášek typu „tnx for new one“).

Domnívám se, že na horních pásmech 15 a 12m možná šlo udělat více i do střední EU, při důslednějším využití „skulin“ šíření. Troufnu si říci, že to bylo způsobeno absencí operátorů z EU. Zažil jsem okamžik, kdy ZL9HR procházela tak tak a doslova chvilku na 12m, ale na 15m se žádná stanice nepokusila dělat EU.

Provoz na RTTY mne také nenadchl - očekával bych, že část času z 20m přesunou na RTTY pro EU. Např. 5.12. byli RTTY na 40m (dle logu mají na 40m 100 QSO což právě tomuto datu odpovídá), v EU parádní a tomu odpovídající pile up a v době, kdy u mne byli stále ještě 599 se přeladili. Celkových 66 zemí na RTTY mi připadá málo.

Dalších spoustu údajů lze vyčíst ze stránek ZL9HR, především on line logu.

Nicméně buďme povděčni organizátorům za expedici, určitě dělali co mohli a nikdo tam nejel na dovolenou.

Věřme, že se další provoz podaří za kratší dobu, protože 13 let je doba za kterou dojde ke slušné obměně stanic a opět bude spousta stanic čekat na new one.

Karel OK1EP