Burkina Faso - XT
Země DXCC/continent: Burkina Faso/AF
Azimut/vzdálenost: cca 205 st. / 16 st., 4450 km, časové pásmo k UTC: + 0
Pořadí v nejžádanějších zemích: 97

Minulost DXCC a expedic:

Do roku 1984 byla Burkina Faso (Země spravedlivých), známa pod názvem Upper Volta. V koloniálních dobách byla země v rámci Francouzské západní Afriky, do roku 1932 jako samostatná kolonie Horní Volta,  později rozdělena na Francouzský Sudán, Pobřeží slonoviny a Niger a od roku 1947 obnovena v hranicích z roku 1919 jako Horní Volta. Nezávislost byla vyhlášeno v roce 1960. Tak jako ve většině afrických zemích bylo další období provázeno mnoha politickými a mnohdy i krvavými převraty.

Z našeho pohledu je tedy zajímavá doba od roku 1960 kdy byla vyhlášena nezávislost země a jak Horní Volta tak nyní Burkina Faso je vedena v seznamu DXCC. Ačkoliv radioamatérský provoz nebyl co si vzpomínám zásadně omezován a do XT se pravidelně pořádaly expedice i několik stanic odsud vysílalo pravidelně, přesto je XT uvedena v seznamu nejžádanějších zemí na 97.místě.

XT2TT – 21.2 – 7.3.2013
OPs: I
QSL: I2YSB, buro-IK2CIO

Tentokrát budu ještě stručnější, přesto že je XT ve stovce nejžádanějších, v současné době byly v XT dvě expedice, přičemž JA skupina se věnovala spíše digi modům. Provoz XT2TT byl zahájen 21.2. kolem poledne , operátoři byli na CW i SSB rychlí a provoz RTTY zvládali také s přehledem, ze začátku upozorňovali, že mají problémy s rušením, což se týkalo jejich příjmu, protože signály XT2TT byly dostatečně silné. Z toho pramení zřejmě i občasné nelogické přeladění, kdy byli dobře slyšet, pile-up byl slušný a přesto odešli na jiné pásmo. Druhý týden expedice byl překryt zájmem o expedici na Clipperton, což mohlo i usnadnit spojení s XT2TT podprůměrně vybaveným stanicím.

Úctyhodných 76 376 QSO s rovnoměrným rozložením na CW a SSB a více než 1200 QSO na 160m jen doplňuje celkovou úspěšnost expedice.

On line log fungoval bezchybně, I2YSB je spolehlivý QSL manager, takže není toho moc co by se dalo expedici vytknout.

Karel OK1EP