ClippertonFO(C)
Země DXCC/continent: Clipperton/NA
Azimut/vzdálenost: 304 st. / 33 st., 11358 km, časové pásmo k UTC: -8
Pořadí v nejžádanějších zemích: 31

Minulost DXCC a expedic:

Minulost ostrova, který je typický korálový atol o průměru cca 8km s jedním skaliskem, je spojena s piráty i název ostrova je spojen s jedním z nich, ačkoliv bych očekával spíše název lodi. Po celá staletí byl kromě útočiště pirátů vzhledem ke své odlehlosti, spojen i s vlastnickými šarvátkami mezi Francií a Mexikem a těžením guana. Ostrov byl s podstatě až do roku 1945 více méně obydlen, nejprve potomky pirátů, pracovníky těžící guano, mexickou posádkou, pracovníky meteorologické stanice.

V seznamu DXCC v roce 1947 je ostrov uveden bez přiděleného prefixu, 1961 už je v seznamu uveden – s prefixem FO8 spolu s dalšími francouzskými ostrovy v tichomoří.

Vzhledem k odlehlosti ostrova si vzpomínám, že jsem k němu měl vztah jako k nějaké vyjímečné a těžce dostupné ikoně DXCC. Přesto vlastně od roku 1945 se tam expedice víceméně pravidelně pořádaly i když asi QSO pro EU byly z počátku spíše vyjímečné, jen pro v té době nadprůměrně vybavené stanice. Když jsem prohlížel spíše novodobou historii našel jsem 1985 – FO0XX, 1992 – FO0CI, 2000 – FO0AAA, 2008 – TX5C tedy vlastně pravidelný expediční provoz 1x za 7-8 let a i tak se stále drží v prvních 50 nejžádanějších zemí.


TX5K – 28.2 - 9.3.2013
OP: mezinárodní
QSL: N2OO

Vedení expedice dávalo průběžné Info o přípravě, nalodění i z cesty včetně provozu z lodi. Zdálo se, že provoz, který byl jistě netrpělivě očekáván bude zahájen dříve, ale příroda je mocná čarodějka. Obtíže s vyloděním zapříčinily zdržení při budování pracovišť, takže nakonec první legitimní signály se objevily až 2.3. ráno. O to větší nadšení musely vyvolat síly signálů TX5K, i vynikající provoz některých operátorů. Neočekávaně silné signály byly na 10m a vlastně všechna okrajová pásma zvládali s vynikajícími signály.

Nakonec fantastický výsledek přes 113 tis. QSO s rozumným rozdělením dle druhu provozu za cca 8 dnů provozu je až neskutečný a určitě TX5K bude aspirovat na jednu z vysokých pozic úspěšnosti expedic v roce 2013. Bohužel zájem o spojení s TX5K byl po celou dobu takový, že až na výjimky či nahodilost bylo spojení se 100W téměř nemožné, prodloužení doby provozu o 2 až 3 dny by bylo pro tyto stanice přínosem. Doslova mně fascinoval mohutný pile up ještě v podvečer 9.3. na 10m, kdy už chvílemi byla znát i kumulovaná únava operátorů. Zajímavé bylo také sledovat, jak obtížné i proti OK, byla realizace QSO se zeměmi východně od nás – několikrát jsem slyšel jak stále volají směrovou výzvu na 16 a 17 zónu nebo UA což je běžně vzhledem k počtu stanic z této oblasti za oblastí chápáni.

I když použití programu DXA považuji v některých info až za hračičku, kdy to téměř inspiruje člověka, aby se jen díval a ani nevysílal, po jeho zprovoznění slušně fungoval.

QSL přes N2OO jiště nebude složitým problémem.

Doufejme, že další expedice na Clipperton se uskuteční zase v rozumné periodě 7-8 let a dá potěšení z QSO mnoha dalším stanicím z této stále žádané a od okolního světa oddělené země bez obyvatelstva, pitné vody a téměř z nively oceánu.

Karel OK1EP