Norfolk Isl. – VK9N
Země DXCC/continent: Norfolk /OC
Azimut/vzdálenost: 54 st. / 324  st. (správně cca 235 st.), 16800 km, časové pásmo k UTC: +11,5
Pořadí v nejžádanějších 100 zemích: není

Minulost DXCC a expedic:

Původně anglické území, jeho objevení je spojeno s objevitelskými cestami kap. Cooka, nejprve sloužilo Angličanům jako trestanecká kolonie, od roku 1901 je ostrov součástí VK. V současné době má ostrov asi 2300 stálých obyvatel. Expedicemi je ostrov navštěvován poměrně se slušnou periodou, ale zde je nutno vzdát hold a vzpomínku Jimovi VK9NS a jeho manželce VK9NL, kteří celá dlouhá léta jako stálí obyvatelé Norfolku, umožňovali mnoha amatérům navázat QSO v širokém spektru pásem – jejich signály byly na pásmech nepřehlédnutelné. U Jima nelze ještě zapomenout na jeho dlouholetou a nakonec úspěšnou snahu o obnovu radioamatérského provozu z A5.


VK9NT – 3.5. – 12.5.2013
OP: VK
QSL: VK2CA

Počtem osob (11) velice slušně vybavená expedice, po značnou dobu jejího trvání se snažili mít současně v provozu 2 až 3 stanice, ale jejich signály nikdy nebyly příliš silné. Sledoval jsem na 20m několik dnů provoz SSB, málo kdy se jim podařilo přečíst celou značku z EU na první pokus, z čehož bych odvodil, že problém byl v anténách. Pokud jejich signál procházel ve větší síle, byl zájem především od italských stanic velice slušný. Naopak, když byli v EU jen tak tak, podařilo se mi „ulepit“ QSO po prvním zavolání.

Celkový počet QSO – 24564, z toho s EU 4763 (19,4%), proti více než 30% QSO z AS a NA, nepředstavuje žádný zářivý výsledek, především ve vztahu k počtu členů expedice.

Expedice snad přinesla v EU některým new one, ale pro pásmové body nic moc.

Karel, OK1EP