Myanmar – XZ - XY
Země DXCC/Continent: MYANMAR (BURMA)/AS
Azimut/vzdálenost: 85 st. / 318 st., 8000 km. časové pásmo k UTC: +6,5
Pořadí v nejžádanějších zemích (jaro 2013): 26
Minulost DXCC a expedic:
Když jsem v září psal článek o expedicích Zorra JH1AJT – XZ1Z, nemyslel jsem, že Zorro zajistí ve velmi krátké době další a tentokrát velice úspěšnou expedici do Myanmaru. Z toho lze usoudit, že by se Myanmar mohl stát téměř tuctovou zemí s možností pravidelných expedic, jako tomu bylo na přelomu tisíciletí.
Nemá tedy cenu tentokrát uvádět přehled minulých expedic, protože se seznam nezměnil, ale je velký příslib, že počet bude utěšen+ě narůstat.
XZ1J – 15.11.- 26.11.2013
Team: JA, DL, HS, K , PY, VR
WEB a LOG: www.xz1j.org/?page_id=37
QSL: OQRS a JH1AJT
Perfektně zorganizovaná expedice s vynikajícími operátory a vynikajícím provozem jak CW tak SSB.
Celkový počet QSO 53654, naprosto rovnoměrné rozdělení mezi CW a SSB. Pro EU musí lahodit přehled QSO s rozhodujícími kontinenty: AS - 16,3 tis., EU - 26,5 tis. a NA - 7,4 tis. Snad se dá vytknout jen malý počet QSO na 160m a měl jsem trochu rozpaky z provozu RTTY, které popíši. Kromě toho, že na RTTY se objevili poprvé až 23.11., mi provoz nepřipadal příliš efektivní. Obrovský hlad stanic s bublajícím pile up, kdy občas XZ1J dával výzvu, ačkoliv jej volaly minimálně desítky stanic – měl jsem pocit, že v úvodu měli nějaké technické problémy. Pro mne nelogický výběr stanic z pile up. XZ1J udělal QSO, většinou kolem up 2 a pak se pohyboval s RX jen v okolí této frekvence o desítky Hz, což způsobovalo obrovské soustředění stanic, které považuji pro RTTY za smrtonosné, takže nakonec se většinou dovolal jen další big gun a až po dlouhé době. Naštěstí občas odskočila stanice o několik kHz, takže se přece jen QSO po velkém boji podařilo. Zřejmě občas dělali na RTTY i předem dohodnuté skedy s jiným odskokem, ale to nelze kamarádům z DL vyčítat.
Zorro JH1AJT – patří mezi spolehlivé QSL mngr, tak je předpoklad i dobrého zastřešení celého provozu.
73 Karel, OK1EP