Přijaté direct QSL v únoru:
XU7MDC, 8Q7SP, PJ6Y, A70X, TL8AO, TO5FP, J3/VE7ACN + VP5/VE7ACN, J68GD, KH2L, C81AK
V únoru jsem pracoval s následujícími DX aktivitami:
TL8TT, ZC4A, 3B8HC, PY0F/PP1CZ, 3XY3D, EP2C, V31GW, P49X, V5/DJ9KM, C6AUM, FM/UT5UGR, A5A, RI1ANR, RI1AND, VY0ERC, HP/SQ3RX, K5KG/KP2, XX9D, FM/F6AUS, DU2/JA1PBV, VP6EU, 9X2AW, 9X2CW, YB9K, PJ4D, PJ4/W1MD, NP2/K4XU, NP2/N3RD, VP5/K0PC, PJ7/OH2IS, XT2SE, ZF2MJ, VP2MVV, P4/NE9U, KH6/NA2U, RN5M/6Y5, 7P8 EUDXF, C5YK, FY/F6CKD, J28PJ, TI7/HA5X
Tak jsme se dočkali. Ne sice dobrých podmínek, ale většího množství expedic a to vcelku velkých a do vzácných lokalit. Jako první zmíním expedici známých italských operátorů do Centrální Africké Republiky, neboli Středoafrické republiky TL8TT. Z minulých expedic této skupiny (např. 3YX1, TY1AA, TO2TT, XT2TT nebo TT8TT) jsme zvyklí na svižný provoz, slušné signály a většinou i perfektně fungující real-time online log. Stejně tak tomu bylo i v tomto případě. Expedice udělala za cca dva týdny provozu přes 63 tis. spojení a navzdory podprůměrným podmínkám procházeli i na 12 a 10m. Já se však zaměřil hlavně na 40m pásmo, kde jsem začal používat otočný dipol a přeci jen se s tím už trochu DXovat dá. Celkem bez potíží se povedlo CW i SSB spojení na 40m a dokonce i na 80m, kde mám většinou velké problémy přes rušení na sídlišti nějaké DXy vůbec slyšet. Expedice jako už po několikáté používala taktiku, že RTTY spojení dělají jen na jednom bandu, na 20m. Někdo možná nesouhlasí s jejich politikou QSL agendy. Pro direkt QSL + okamžité potvrzení LoTW je třeba odeslat žádost přes real-time log a zaplatit nějaké 3-4 USD, ale co by člověk neudělal pro novou zem na dvou pásmech. A nutno podotknout, že i papírové QSL posílají brzy a jsou pěkné a kvalitní. Další nepřehlédnutelnou expedicí z Afriky byl provoz Alaina, F5OZC a Sebastiena, F8DQZ z ostrova Los. IOTA AF-051 , pod značkou 3XY3D . Vysílali převážně CW a později i SSB a u mne byli dělatení na 40 až 12m. Pravděpodobně ale nemají online log, alespoň já jsem nikde žádný nenašel. Dvě aktivity byly z Rwandy. Pod značkou 9X2AW vysílal Harald, DF2 WO a pod značkou 9X2CW Eric, SM1TDE, který byl a pásmech více aktivnější a procházel k nám i na 10m. Poslední aktivitou z Afriky, kterou chci zmínit je provoz Elvíry, XT2SE, která opět vysílá z Burkina Faso až do poloviny března. Je aktivní převážně na RTTY a SSB, ale pomalejší rychlostí pracuje i CW provozem. Je to její druhá návštěva této země přesně po 10ti letech.
Skupina německých operátorů + XX9LT vysílala z Macau jako XX9D, IOTA AS- 075. Hned druhý den jsem je překvapivě snadno udělal na 40m RTTY. Signál zde měli velmi silný, ale provoz to byl pomalý, asi 1QSO za 2 minuty. Přesto jsem se nějakým zázrakem dovolal po pár zavoláních a nová zem na 40m byla doma. Pak ještě následovalo CW spojení na tomtéž pásmu a opět signál pěkný. Tak jsem si říkal, že s touto expedicí bude radost pracovat. Ovšem druhý den přes den mě signály velmi zklamaly, všude byli strašně slabí a několik následujících dní mi připadalo, že vysílají via LP do EU v naprosto nevhodnou dobu, kdy by to mělo chodit SP. Po pár dnech jako by se to naučili a signály už byly lepší, ale žádná sláva. Stále nejsilněji jsem je měl na 40m. Na ostatních pásmech během dne to bylo spíše slabší, nicméně 40 až 15m se podařilo, jen to chtělo vystihnout správný okamžik, kdy signál trochu vylezl. Za cca 13 dní provozu udělali téměř 45 tis. spojení, s OK stanicemi nejvíce právě na 40m (177) Pokud zůstanu v Asii, opět byla aktivní značka A5A, tedy Zorro, JH1AJT a spol. Stejnou značku použili v letech 2012 a 2016. Udělal jsem symbolicky jedno QSO, na co dělat všude DUPE. Stejně jako v lednu, tak i v únoru, byla aktivní ZC4, tentokrát ZC4A a ZC4ZM (5B4AGN a G3VMW).
Očekávanou expedicí byla čtyřčlenná expedice na ostrov Pitcairn, VP6EU, OC- 044. Hned první den ráno měli krásný signál na 30m a během pár minut byli v logu. Pak už to taková sláva nebyla, na vyšších bandech jsem měl problémy jejich signál slyšet, ale chtělo to jen ve správnou dobu sedět u rádia. 25.2. odpoledne měli krásný signál na 17m CW. S dovoláváním to bylo v hustém pileupu horší, ale do půl hodiny se podařilo. Na SSB jsem je slyšel solidně jen jednou jedinkrát na 20m, kdy byl pileup asi 60kHz a nepodařilo se mi dovolat, protože asi po hodině provozu dal op QRX, pak se sice vrátil a signál šel úplně do ztracena. Slaboučce jsem je pak bral v dalších dnech na 21 SSB, ale přišlo mi, že operátor nezvládá pileup, jede velmi pomalu a 8 z 10ti QSO jsou DL stanice. Expedice pokračuje do 5. března a zatím má na kontě asi 30 tis. spojení. Další expedicí z Pacifiku byl Austral, TX5K. Přišlo mi, že tato expedice amerických důchodců probíhá ve stylu "Palmyra K 5P", tedy v časech, kdy to chodí do EU radši moc nevysílat. Když to porovnám s expedicí Nigela G3TXF pod značkou TX6G z roku 2014, je to nebe a dudy. Jelikož mám tento ostrov potvrzen právě touto expedicí na 40-12m, byl jsem celkem v klidu. Ano, je pravda, že v roce 2014 byly nesrovnatelně lepší podmínky, ale jak je vidět u expedice VP6EU, i do EU to nyní jde, minimálně na 30m a možná 20m by to jít mělo i teď. Seznam OK stanic, které maj v logu je opravdu velmi krátký. Dále jsem téměř nezaznamenal provoz expedice 5J0NA. Volba pásem a času byla k EU také velmi nevhodná, ostatně suffix hovoří za vše, hi.
Velmi aktivní byly stanice z Antarktických základen, např. RA1ANR a RI1AND. Ještě bych se na závěr zmínil o stanici VY0ERC, NA-008, na ostrově Ellesmere. Mělo by se jednat o nejseverněji položenou klubovou a možná i celkově radioamatérskou stanicí vůbec. Byli aktivní kolem půlky února, převážně na 20m SSB. Mezi další DXy v únoru patřila vcelku běžná spojení do Karibiku, kde bylo velké množství stanic zejména před velkými závody. I březen slibuje mnoho zajímavých expedic, takže snad bude co dělat.